MEERKATS AIRSOFT CLUB
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Statii radio

In jos

Statii radio Empty Statii radio

Mesaj Scris de Edu Sam 05 Iul 2014, 16:28

Avand in vedere ca probabil exista doritori in achizitionarea de statii, vin in intampinarea acestora nu chiar cu un ghid, dar cu un articol ce va poate oferi o directie de cautare. Ma adresez in primul rand celor pentru care pretul este o problema. Si fara vorba multa, iata link-ul:

http://hamgear.wordpress.com/2013/07/15/whats-the-best-chinese-dual-band-ht/

Gasiti aici foarte succint un micro top, sa-i zic asa, al catorva statii dupa diverse criterii.
Si la finalul articolului se pare ca cel mai bun raport calitate pret este al unor statii Baofeng UV-B5 / UV-B6 care vad ca au pretul putin sub $42. Daca mai punem TVA-ul costa cu totul usor peste $50, adica undeva la 160-170 Lei, cea ce e mai mult decat ok, zic eu, si pentru buzunarele mai mici.. Si au si acumulatori de 1800mAh!   Wink
Personal am mers pe Baofeng UV-82 ( $50,5 ) si ce pot sa zic.. Am testat-o cu o statie PMR de la firma unde lucrez, mai exact un Topcom Twintalker 9100 si... sint extrem de multumit de rezultate.  cheers 
 
EDIT:

Sa pun totusi si traducerea articolului:

Care este cel mai bun transceiver chinezesc dual-band?

Această întrebare simplă este des pusa. Răspunsul nu este atât de simplu. Cele mai multe aparate de radio pe care le-am revizuit au avut ceva la care au fost foarte bune, dar sa produci un radio care sa intruneasca  toate calitatile cerute nu este ușor. Ce este important pentru tine? Doresti sa mai adaug ceva?

Cea mai buna durata de viață a bateriei

Quansheng TG-UV2. Menține cursul.. Bateria este evaluată la 2000 mAh @ 7.4V.
Baofeng UV-5R. Evaluat la 1800 mAh @ 7.4V și un performer in durata.
iRadio UV-588. De asemenea, 1800 mAH @ 7.4V și aproape egală cu Baofeng UV-5R.

Cel mai bun receptor

Wouxun KG-UVD1P/2P/6P. Interfata buna, fara intermodulatie.
Quansheng TG-UV2. Ar putea sta la fel de bine pe  locul 1, dificil să decidem.
Baofeng UV-B5 / UV-B6. O idee mai jos de # 1 si # 2, dar numai o idee..

Cea mai buna transmisie audio

Baofeng UV-3R. Unul dintre puținele lucruri la care acest radio este bun. Tare, clar,  și toată lumea îl iubește.
Baofeng UV-B5 / UV-B6. Pe picior de egalitate cu UV-3R, doar un pic mai jos.
Modelele Wouxun (modele aparute mai tarziu). Fara reclamații.
 
Cea mai buna calitate de receptie audio.


PUXING PX-888K. Demn de o etichetă HiFi.
Modele Wouxun. Nu HiFi, dar excelent.
Baofeng UV-82. Carcasă mai mare, acustica mai buna? Pur si simplu suna bine.

Cea mai buna supresie a armonicelor

Toate modelele Wouxun. Super-curat, excelent.
Quansheng TG-UV2. Doar o idee mai jos de Wouxun.
Cele mai multe UV-5R testate, și  UV-B5/B6 sint de asemenea bune.

Cea mai bună calitate constructiva

Quansheng TG-UV2. O chestie urata,  dar construita ca un tanc.
PUXING PX-888K. Constructie de calitate excelenta, plastic mai gros și mai rezistent decât media.
Modele Wouxun. Am aflat că te poti bate cu ele.  Există limite, desigur.

Cel mai bun raport calitate/pret


Baofeng UV-B5 / UV-B6. Greu de invins la doar 43 dolari. Fara nici o fitza, un radio care face aproape totul cum trebuie.
Quansheng TG-UV2. Un radio vechi și aproape uitat, dar inca in top ca performante. Indiciu de pret - 70-75 dolari. Merita fiecare leu (dolar   Wink  ).
Baofeng UV-5R. Multe opțiuni și performante generale bune. Are desigur partea sa problemute, dar la  45-50 dolari poti trai cu ele.
Edu
Edu

Mesaje : 38
Data de inscriere : 04/04/2014
Varsta : 53
Localizare : Victoria, jud. Brasov

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum